
Steden en gemeenten schakelen over van arm naar rijk gas
De Nederlandse overheid wil de gaswinning in het Noord-Nederlandse Groningen zo snel als mogelijk stopzetten. Die beslissing is een gevolg van de aardbevingen die de gascentrale in de regio veroorzaakt en van de dalende gasreserves. De beslissing heeft ook gevolgen voor ons land, omdat ongeveer 1,6 miljoen particulieren en bedrijven vandaag of tot voor kort aardgas verbruiken of verbruikten uit Nederland.
De Nederlands overheid wil gaswinning in Groningen stopzetten. Dankzij deze beslissing ondervinden ook particulieren uit België invloed. Het gaat vooral over gebruikers in Brussel en in de provincies Antwerpen, Limburg, Vlaams-Brabant, Waals-Brabant, Luik, Henegouwen en Namen.
Arm gas: wat is het?
De termen ‘rijk gas’ en ‘arm gas’ verwijzen naar de energiewaarde van het gas. In de Nederlandse gasvelden is de energiewaarde van het gas ongeveer vijftien procent lager dan in andere gasvelden. Er is met andere woorden vijftien procent meer gas nodig om te koken of te verwarmen. Dat Nederland besluit om de gaskraan vroeger dicht te draaien, betekent niet dat je plots zonder gas gaat vallen. De regio’s met arm gas schakelen over op rijk gas, afkomstig uit Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Qatar en Rusland. Dankzij de methaanterminal in Zeebrugge hebben de gasleveranciers ook de mogelijkheid om gas aan te kopen uit de regio rond de Kaspische Zee, Noord-Afrika of gelijk welke andere regio. Het is hetzelfde type gas dat ongeveer de helft van de Belgische gasgebruikers vandaag al afneemt. Lees ook: Slimme thermostaat kan energieverbruik op kantoor met 40 procent terugdringen. Ook handig voor thuis?



