
Blijven energieleveranciers vaste tarieven aanbieden, nu volatiliteit toeneemt?
De aardgasprijs ging vorige week met bijna 50% de hoogte in. Dat roept bij de consument nare herinneringen op aan de energiecrisis als gevolg van de Russische inval in Oekraïne. Toen weerden de energieleveranciers hun vaste tarieven uit hun aanbod. Kan dat scenario zich herhalen en dreigen de vaste prijzen opnieuw van de markt te verdwijnen? Mijnenergie.be zocht het uit.
Een lek in een gaspijpleiding tussen Finland en Estland, het conflict in het Midden-Oosten en een eerste koudeprik. Tot zover de cocktail die de stevige prijsopstoot van vorige week in de hand heeft gewerkt. Maar hoewel de prijs op de toonaangevende TTF-beurs van 36 euro per megawattuur naar bijna 54 euro per megawattuur steeg, horen we die evolutie in perspectief te plaatsen. Na de Russische inval in Oekraïne zwengelde de prijs veel sneller aan. Eind augustus tikte de groothandelsprijs zelfs bijna de grens van 300 euro per megawattuur aan.
Andere context
Vandaag ziet de situatie er dus enigszins anders uit. Anderhalf jaar geleden heerste vooral onzekerheid: konden we het dichtdraaien van de gaspijplijnen door Rusland wel opvangen? Ondertussen schakelde Europa over op aardgas uit andere landen en verhoogde het de aanvoer van vloeibaar aardgas. Dat leidde tot voorraden die voor 95% gevuld raakten, wat zelfs meer is dan in normale tijden. Bovendien vielen de marktprijzen maandagvoormiddag opnieuw met zeven procent terug.
Meer gezinnen kiezen vast tarief
Toch bewijst de actuele prijsevolutie dat de onzekerheid niet helemaal is weggeëbd. Spanningen op de wereldmarkt of voorraadverstoringen veroorzaken nog altijd een hoge mate van volatiliteit. Met een vast energietarief vermijd je als consument dat die gestegen marktprijzen doorsijpelen in jouw energiefactuur. Het lijkt erop dat almaar meer gezinnen opteren voor die zekere optie. Dat bevestigt marktleider Engie: “We zien al sinds juli 2023 een stijgende verkoop van vaste energiecontracten. De voorbije dagen kwam er een bijkomende versnelling.” stelde eerder vast dat tijdens de eerste twaalf dagen van oktober 30% van de leverancierswissels gepaard ging met de keuze voor een vast tarief.



