
Slimme energiemeter: Brusselaars kunnen weigeren omwille van ‘elektrogevoeligheid’
Kreeg je ook al bezoek van een installateur van Fluvius om bij je thuis een slimme energiemeter te plaatsen? Het Grondwettelijk Hof oordeelde net dat Brusselaars dat mogen weigeren op grond van gezondheidsredenen.
De uitrol van de digitale of slimme energiemeter is volop aan de gang. Waarschijnlijk kreeg je ook al een briefje in de bus voor een afspraak of kwam de installateur al langs.
Om nog even samen te vatten: de bedoeling van de slimme energiemeter is om het elektrisch vermogen dat je afneemt automatisch te registreren. Die gegevens gaan dan draadloos naar de netbeheerder, waardoor een meteropname ter plaatse niet langer vereist is. Daarnaast zou de slimme energiemeter ons als consument ook gedetailleerde informatie over ons eigen energieverbruik verschaffen. De Europese Unie stimuleert de implementatie van dergelijke ‘slimme’ meetsystemen. Privacyjuristen zijn er dan weer matig over te spreken dat de overheid samen met een private partij (Fluvius) zoveel inzage krijgt in ons energieverbruik.
Achteruitgang van het recht op gezond leefmilieu
Twee organisaties en drie particulieren spanden onlangs ook een zaak aan tegen de uitrol van de slimme energiemeter in het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest. De klagers beriepen zich op het recht op een gezond leefmilieu. Het Hof volgde hen daarin. Het oordeelde dat “elektrogevoelige personen door de mogelijke blootstelling aan elektromagnetische straling een gezondheidsrisico kunnen lopen, wat kan leiden tot een aanzienlijke achteruitgang van het beschermingsniveau van hun recht op een gezond leefmilieu”. Kort samengevat: de Brusselse ordonnantie (een legislatieve akte die in principe kracht van wet heeft, red.) houdt onvoldoende rekening met elektrogevoelige personen.
Precedent in het Waalse Gewest
De bestreden ordonnantie voorziet tot nu voor elektrogevoelige personen geen afdoende regeling of een alternatief (zoals bekabelde meters). Brusselaars kunnen de installatie van een slimme energiemeter dus weigeren. Twee andere klachten – rond de schending van de bescherming van persoonsgegevens en brandveiligheid – verklaarde het Hof onontvankelijk.



